O nama
Ogranak Matice hrvatske u Virovitici
Ogranak je osnovan 1971. godine, a obnovljen 1991. godine.
Članovi Predsjedništva Ogranka Matice hrvatske Virovitica
1. Ivana Vidak Teskera, predsjednica
Ivana Vidak Teskera rođena je 1985. godine u Virovitici, gdje stječe osnovnoškolsko i gimnazijsko obrazovanje, nakon čega 2003. godine upisuje Filozofski fakultet u Osijeku, smjer Knjižničarstvo i hrvatski jezik i književnost. Nakon završetka studija 2008. godine prvo radno mjesto joj je bilo u Osnovnoj školi Virovitica, a 2009. godine se zapošljava u Visokoj školi za menadžment u turizmu i informatici u Virovitici (današnje Veleučilište u Virovitici) gdje je i danas zaposlena na radnom mjestu višeg predavača iz područja društvenih znanosti, polje informacijsko-komunikacijske znanosti.
Obnašala je dužnosti voditeljice Centra za knjižničnu i izdavačku djelatnost, Centra za cjeloživotno obrazovanje i trenutno Centra za knjižničnu djelatnost, članica je Hrvatskog čitateljskog društva, Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja, uredništva časopisa Praktični menadžment (danas ET2eR) i Zavičaj, urednica repozitorija DABAR, administratorica CRORIS-a za ustanovu, urednica CROSBI-ja te je članica Povjerenstva za izdavačku djelatnost i Povjerenstva za odnose s javnošću Veleučilišta u Virovitici.
Autorica je udžbenika Osnove komuniciranje, priručnika Poslovno komuniciranje, 30 znanstveno-stručnih radova te je bila mentorica na 94 završna i/ili diplomska rada. Detaljan popis bibliografije dostupan je na CroRIS-u. U ak. godini 2023./2024. upisuje Poslijediplomski sveučilišni doktorski studij Mediji i komunikacija na Sveučilištu Sjever.
U slobodno vrijeme sudjeluje u kulturnim aktivnostima Ogranka Matice hrvatske u Virovitici te volontira u udrugama koje promiču čitanje i rad s djecom.
2. Dubravka Sabolić - dopredsjednica
Dubravka Sabolić, prof. povijesti i sociologije
Rođena sam 1953., u Viroviticu sam s obitelji doselila u svibnju 1961. godine, tu sam završila osnovnu školu i Gimnaziju. Diplomirala sam na Filozofskom fakultetu u Zagrebu grupu predmeta povijest i sociologiju. U Gradskom muzeju Virovitica radila sam od 1979. do 2019. na poslovima kustosa i višeg kustosa Kulturno-povijesne zbirke, od 1995. do 2008. ravnateljica sam Muzeja. Autorica i suradnica na izložbama, urednica kataloga, muzejskog časopisa Baština. Od 2019. godine u mirovini.
Član sam Ogranka Matice hrvatske u Virovitici od 1994., povremeno pišem priloge za Zavičaj, urednica sam knjige dr. Rudolfa Horvata „Povijest grada Virovitice“, izdanje Ogranka 2001., za koju je Ogranak dobio Zlatnu povelju Matice hrvatske.
Od 2016. do 2024. bila sam predsjednica, a sada sam dopredsjednica OMH u Virovitici. Sudjelovala sam ispred Ogranka na protekla tri Festivala knjige Matice hrvatske.
Od prvog broja bila sam stalni suradnik s prilozima iz povijesti i crticama u Gradskom vodiču. O ženskom rukometu i njegovim zlatnom godinama mnogo sam naučila kao urednica knjige Zlatne godine virovitičkog rukometa (autorica Ladislava Horak Jergović).
Volim planinariti, kuglati, a otkako sam u penziji i uživati u druženju uz kavu.
3. Ivana Vlaisavljević - tajnica
Ivana Vlaisavljević, prof.
Rođena sam 1977. godine u Virovitici gdje sam završila osnovnu školu i Gimnaziju Petra Preradovića. Nakon studija hrvatskog jezika i književnosti na Pedagoškom fakultetu u Osijeku zapošljavam se u Tehničkoj školi Virovitica gdje i danas radim kao nastavnica Hrvatskoga jezika.
Sudjelujem u različitm projektima, lektoriram (monografije, zbornike) i uređujem zbirke pjesama lokalnih autora. Pomalo pišem i još više čitam te nastojim projektnim aktivnostima potaknuti čitanje i pisanje mladih (mentorica na različitim smotrama i natjecanjima).
4. Natalija Bajer - član
Natalija Bajer rođena je 31. prosinca 1968. godine u Sisku, radi kao učiteljica matematike i voditeljica Učeničke zadruge “Brezići” u OŠ Ivana Gorana Kovačića u Gornjem Bazju. U slobodno vrijeme piše poeziju i prozu na kajkavskom turopoljskom dijalektu i hrvatskom standardnom jeziku.
Do sada je objavila četiri zbirke pjesama “U raskoraku” (HSK Zagreb, 2018.) “Pismo ispod klupe” (OMH Virovitica, 2018.) “Divji ogenj” (OMH Virovitica, 2018.) “Kronika jednog postojanja” (OMH Virovitica, 2022.) i dvije zbirke kratkih priča “Ljubičin tjeden” (OMH Virovitica, 2020.) i “Svakodnevno” (OMH Virovitica, 2023.).
Dobitnica je nagrade za kratku priču Muzeju anđela za 2019. i 2023. godinu te nagrada za kratke priče na Susretu hrvatskoga duhovnoga književnoga stvaralaštva (3. nagrada 2018.godine, 2. nagrada 2019. i 2023. godine i 1. nagrada 2020.godine).
Kao voditeljica i mentorica UZ “Brezići” sudjelovala je na Državnoj smotri UZ Republike Hrvatske u Poreču (25.-27.9.2024.) u kategoriji Istraživačkog rada (rad “Narodne nošnje općine Lukač”).
5. Marina Mađarević - član
Marina Mađarević, magistra edukacije hrvatskoga jezika i književnosti, zaposlena je u jednoj virovitičkoj osnovnoj školi. Njezin kulturni, znanstveni i književni rad je sljedeći:
-
sudjelovanje u radu školskoga časopisa MAGG Gimnazije Petra Preradovića u Virovitici (2007.)
-
jedna od urednica Leksikona hrvatskih književnih kritičara (Zagreb: AGM, 2012.) (uz Teu Sesar, Biljanu-Valentinu Šklebek, Josipu Zečević), pod mentorstvom profesora Krešimira Bagića (2012.); predložene za Rektorovu nagradu 2013.
-
autorica natuknica o Antunu Barcu, Josipu Bogneru, Branku Malešu, Igoru Mandiću, Antunu Gustavu Matošu, Zvonimiru Mrkonjiću i Tvrtku Vukoviću u Leksikonu hrvatskih književnih kritičara (Zagreb: AGM, 2012.)
-
sudjelovanje na 15. susretu hrvatskih književnih kritičara 26. i 27. lipnja 2012. godine u Đakovu, povodom predstavljanja Leksikona hrvatskih književnih kritičara
-
sudjelovanje u radioemisiji Minijature za radoznale na Hrvatskom radiju s radom O personificiranoj kugi: Smrt u očima kulture i književnosti (2013.), pod mentorstvom profesorice Eveline Rudan
-
sudjelovanje na međunarodnoj studentskoj konferenciji Veliki dječji književnici kao univerzalni kapital 19. travnja 2013. u Slavonskom Brodu, s radom Elementi predaje i sociološki aspekt Šimunovićeve „Duge“, napisanim u suautorstvu s Matejom Ištok (zbornik radova s međunarodne studentske konferencije Veliki dječji književnici/ice kao univerzalni kapital objavljen u Slavonskom Brodu 2014. godine, izdaje Učiteljski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku)
-
pregledni članak Biblizmi u Lewisovu Čarobnjakovu nećaku u časopisu Obnovljeni život (vol. 69, br. 2, 141 – 284, Zagreb, 2014.)
-
izlaganje rada Govor Mikeša: osobitosti govora starosjedioca Virovitice na 6. slavističkom kongresu održanom 10. – 13. rujna 2014. u Vinkovcima (11. rujna 2014.)
-
sudjelovanje na simpoziju Biblija i književnost 2014. s radom Biblizmi u Lewisovu Čarobnjakovu nećaku 10. listopada 2014. (članak objavljen kao izvorni znanstveni rad u Zbornik Biblija i književnost, Rijeka i Zagreb 2014., Matica hrvatska – ogranak Rijeka)
-
položen državni stručni ispit 13. studenoga 2015. u Osijeku
-
članak Vizualizacija straha: Šenoina Kuga pisan za Međunarodnu studentsku konferenciju Književni i jezični dijalozi na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci 21. i 22. listopada 2016.
-
znanstveni članak Govor Mikeša: osobitosti govora starosjedioca Virovitice u Zborniku radova sa znanstvenoga skupa s međunarodnim sudjelovanjem održanoga u Vukovaru i Vinkovcima od 10. do 13. rujna 2014., prvi svezak (Zagreb: Hrvatsko filološko društvo, Hrvatski slavistički odbor, 2016.)
-
znanstveni rad Dijete kao nositelj odgojne ideje u književnim djelima Ivane Brlić-Mažuranić (Slavonski Brod, Međunarodni znanstveni skup Ivana Brlić-Mažuranić u novom mileniju posvećen 150. godišnjici autoričina rođenja. Slavonski Brod, 20. travnja 2024.)
-
objavljivanje tekstova u časopisima Zavičaj, Alternator, Zadarska smotra, Kvaka, na portalu Virovitica.net
-
lektura za izdavačke kuće Mozaik knjigu, Beletru te televizijsku (medijsku) kuću Mediatranslations
-
predgovor u Zbornik kriminalističkih priča (2022.), sudjelovanje u digitalnom i tiskanom izdanju zbornika
-
članica prosudbenoga povjerenstva trećega izdanja kazališnog festivala Slavonski KaFe (Virovitica i Osijek, 21. lipnja – 7. srpnja 2024.)
-
roman Noć knjige: nemoguće i svemoguće (Redak, srpanj 2017.)
-
roman Zašto sveti Lovro plače (Ogranak Matice hrvatske u Virovitici, 2021.)
-
roman Onaj koji otvara vrata (Naklada Cranium, 2022.)
-
slikovnica Franjo Fuis (Ogranak Matice hrvatske u Virovitici, 2024.) uz ilustracije Anje Duršot
-
rječnik mikeškoga govora u suautorstvu s Mijom Pavelkom (u postupku objavljivanja)
-
urednica knjiga (Lea Brezar Godina Štakora, Biljana Kovačević CugAnno, Snježana Akrap Sušac Snjeguljica ne jede jabuke, Zbornik kriminalističkih priča „Kristalna pepeljara“…)
-
članak Fenomen kuge u hrvatskoj usmenoj književnosti, Studia Polensia, Vol. 11, No. 1, 2022.
-
autorica tekstova uz suvenire grada Virovitice koje su osmislili Anja Duršot i Igor Barčanac (Inspirirana okruženjem, Lokalni stanovnik, Virovitičan, Dobre vibracije)
-
znanstveni rad Dijete kao nositelj odgojne ideje u književnim djelima Ivane Brlić-Mažuranić (Slavonski Brod, Međunarodni znanstveni skup Ivana Brlić-Mažuranić u novom mileniju posvećen 150. godišnjici autoričina rođenja, 18. – 20. travnja 2024.)
-
objavljena kratka priča Moć savjesti u zborniku AGM kao nadahnuće – 110 godina od smrti Antuna Gustava Matoša u povodu Osmih Matoševih dana (2024.)
-
sudjelovanje u natječaju Dani Mirka Jirsaka Ogranka Matice hrvatske u Slatini za najbolju socijalnu priču s tekstom Poljubi zemlju (2024.)
-
pogovor zbirci poezije Franje Martina Fuisa (Fra Ma Fu) Pjesme, ur. Veljko Krulčić, struč. suradnik Branislav Glumac (Zagreb: Vedis, 2024.)
-
predstavljanja književnoga rada: Enes Kišević (2021.), Zlatko Erjavec (2018.), Natalija Bajer (2018.), Julijana Matanović i Pavao Pavličić (2023.), Jasen Boko (2024.)
-
sudjelovanje na 8. Hrvatskom slavističkom kongresu 14. rujna 2024. s radom Ženski likovi u romanima Vlaste Golub (Slavonski Brod)
-
sudjelovanje u znanstvenom skupu Znanstveni odbor znanstveno-stručnoga skupa Virovitica 1234. – 2024.: Crkva, kultura, društvo, baština (organizatori Franjevački samostan Virovitica, Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatsko katoličko sveučilište, Institut društvenih znanosti „Ivo Pilar“ i Hrvatski institut za povijest – Podružnica za povijest Slavonije, Baranje i Srijema) 21. i 22. studenoga 2024., s radom Kulturni značaj časopisa Zavičaj u suautorstvu s Dubravkom Sabolić
-
članica Matice hrvatske od 5. svibnja 2017. godine
-
članica Društva „Naša djeca“ Virovitica od 2018. godine
-
tajnica Ogranka Matice hrvatske u Virovitici od 2020. do 2024. godine
-
članica Kulturnog vijeća grada Virovitice od svibnja 2023. godine
-
nagrade Srebrna povelja Matice hrvatske za roman Zašto sveti Lovro plače (2021.)
-
nagrada Artefakt za roman Onaj koji otvara vrata (2023.)
-
predložena za Rektorovu nagradu ak. god. 2013./2014. (zajedno s B.-V. Šklebek, J. Zečević i T. Sesar) za studentski projekt Leksikon hrvatskih književnih kritičara
Nadzorni odbor
1. Josip Strija - predsjednik
2. Marija Karácsonyi - član -
profesorica hrvatskoga jezika i književnosti, zaposlena u Strukovnoj školi Virovitica, u zvanju profesorice izvrsne savjetnice
-
hobi - slikanje i pisanje (putopisi, pjesme i kratka proza najrazličitije tematike)
-
radovi objavljeni u različitim zbornicima diljem Hrvatske (Požega, Šarengrad, Trogir, Zagreb; izdanja Matičinih ogranaka - Sisak, Velika Gorica, Virovitica; te na stranici facebooka
-
uređuje knjige (poezija i proza lokalnih autora)
-
lektorira sve vrste tekstove
-
članica Matice hrvatske, Hrvatskog sabora kulture i Zajednice Mađara Virovitičko-podravske županije
-
rođena 1965. godine; živi s obitelji u Virovitici
3. Nela Krznarić -član
Nela Krznarić (1970.) profesorica je geografije i knjižničarka, zaposlena u Gradskoj knjižnici i čitaonici Virovitica kao voditeljica Odjela za odrasle i voditeljica Zavičajne zbirke. Zamjenica je ravnatelja u toj ustanovi. Radi na organiziranju i provođenju kulturnih programa, vodi poslove oko prikupljanja i čuvanja kulturne zavičajne baštine.
Osmislila je čitalačke radionice s elementima biblioterapije koje redovito održava s ranjivim skupinama s ciljem promicanja čitanja u svrhu unapređenja zdravlja (branitelji, osobe starije životne dobi, osobe s intelektualnim poteškoćama, roditelji djece s posebnim potrebama, liječeni alkoholičari).
Članica je Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja, a u lipnju 2024. dobila je Priznanje Društva za dugogodišnji i uspješan rad u knjižničarstvu.